Schedule

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CONTENTS

 

 

ADMISSION

 

SAFETY REGULATIONS

GENERAL REGULATIONS

 

SHOW PERSONALITY

V.A.S. RURAL AMBASSOROR 

 

ENTRY FORM 

 

CATTLE HEALTH STATUS DECLARATION FORM

 

HORSES

Section A – Show Jumping Program

Section B – Fun Ring

Section C – Ponies Galloways & Hacks

Section D - Hacks Ponies & Galloways

Section E – Galloways Hacks & Ponies

Section F – Breed Ring 

Section G – Novelties & Games

 

DAIRY & BEEF CATTLE

Section J - Dairy Cattle

Section K - Beef Cattle

 

SHEEP 

Section L – Sheep

Section M – Fleece 

 

DOGS & PETS 

Section N – Dogs 

Section O – Pets 

 

INDUSTRIAL HALL   

Section P – Craft  

Section Q – Produce

Section R – Horticulture 

Section S – Photography 

Section T – Creative Arts 

 

SCHOOL PUMPKIN GROWING COMP. 

Section U – School Pumpkin Growing Comp. 

 

GREAT OTWAY BEANIE COMPETITION

ACTION PHOTO COMPETITION

TUG-O-WAR COMPETITION

SPEED KNITTING COMPETITION

THE BAY SCARECROW COMPETITION

OTWAY SKIN-A-SPUD CHAMPIONSHIP

 

 

 

 

ADMISSION  

 

 

 

Family: (2 adults & 3 children under 16) On Show Day: $20.00            Pre-purchased by 14/ 03/ 09: $15.00

Adult: $10.00:                          Concession: $8.00                          Child: under 15 yrs $5.00                        

 

 

Paradise by the Sea' Gate Prize Multi Draw

 

When you pay your gate admission your ticket be­comes your entry into the multi-draw. Great prizes, each valued at more than $50 and donated by local business are drawn on the hour, beginning at 10.30am.     

 

Prizes include:  Joy Flight - Apollo Bay Aviation, Patio Heater -Kleanheat Gas, Gift - Budget Retravision Colac,

Gift Voucher - Coles Colac, Pillows - Sandman Mattress Factory Colac, Hamper - Garden of Eden and many more.

 

 

 

 

SAFETY REGULATIONS FOR EXHIBITORS

 

 

DUTY OF CARE

All competitors have a "Duty of Care" to avoid exposing themselves or other people to situations that could lead to injury. This "Duty of Care" extends to the prevention of damage to property.

 

DIRECTIONS OF APOLLO BAY & OTWAY DISTRICT AGRICULTURAL SOCIETY INC.

Competitors and exhibitors must comply with any reasonable request by an Apollo Bay & Otway District Agricultural Society representative.

 

FIRST AI D

During the Apollo Bay Show the Apollo Bay branch of Rural Ambulance Victoria will provide first aid services.

 

ABODAS EMERGENCY FACILITIES

Fire fighting and other emergency equipment must not be removed or used for any other purpose. Missing or unserviceable equipment should be reported to the Secretary's Office immediately.

 

HAZARD & INCIDENT REPORTING

Exhibitors and competitors must notify the Secretary's Office immediately of any hazards detected or incidents. Hazards or incidents are any situation that has or could result in -

·       the injury, illness or death of any person or animal.

·       the damage, destruction or loss of property.

 

HOUSEKEEPING

All areas must be kept in clean and tidy order with clearly defined and access and exit routes available at all times. Build-up of combustible waste must be avoided.

 

WASTE DISPOSAL

All waste, including liquids, must be disposed of responsibly. Exhibitors must take all waste with them when they depart. Storm drains must not be used for the disposal of waste.

 

SLIPS, TRIPS & FALLS

Care must be taken to avoid trip hazards and obstacles that people may walk into. Avoid laying unprotected cables or pipes on or below 2.5 meters on paths, walkways or roads.

 

MEDIA COMMENTS

Media comment about matters involving APOLLO BAY & OTWAY DISTRICT AGRICULTURAL SOCIETY should be referred to the President or Secretary.

 

ELECTRICAL EQUIPMENT

·       Appliances must be in a sound working order.

·       Exhibitors should supply their own 'Safety Switch' (RCD) for installation at each power outlet they use.

·       Extension cords must be earthed and all electrical appliances must be earthed or double insulated.

·       The use of double adapters is strictly prohibited. Power boards must be fitted with current overload protection.

·       Radiant electric or gas heaters are prohibited.

·       Light sockets must not be used for any purpose other than lighting.

·       No naked flames are permitted.

·       All exhibitor electrical items, including leads, must have current safety compliance tags.

 

SMOKING

Smoking is not permitted inside buildings, within 10 meters of a building entrance, around combustible materials, during public performances, or while handling hazardous materials.

 

 

 

GENERAL REGULATIONS

 

 

1.         The name and address of the exhibitor and breed of the animal must be given where required to the relevant Chief Steward on Entry Form.

2.      All exhibits must be bonafide property of the exhibitors at the time of entry.

3.    Reasonable care will be taken of exhibits, but no responsibility will be incurred by the Society for any loss or damage to same. It shall be a condition of entry of exhibits and of admission of persons to the Show grounds that under no circumstances can the Society be held in any way responsible for any damage or costs for any damage or injury or accident to any person or exhibit or property of any kind that may occur in the Show grounds. Every person who enters the Show grounds or competes in any event does so at his or her sole risk.

4.      Stewards will be appointed to accompany the Judges to prevent inter­ference and to give all possible information and assistance to the judges and exhibitors.

5.      After examination, the judges shall sign and give their report to the Chief Steward and/or Secretary, and their decision shall be final.

6.      All stock which have taken prizes in the horse sections must be pa­raded in the ring when requested by stewards, otherwise the prizes may be forfeited.

7.      The committee reserves the right of refusing, canceling or rejecting any entry without giving reason for doing so.

8.      a. Entries to the Show are accepted subject to the rules and regula­tions of the Society

b. The exhibitors agree to be bound by those rules and regulations.  c. The exhibitor also agrees to abide by all decisions made by the Society, by the Group with which it is affiliated or by VAS Ltd pursuant to those rules and regulations.

9.      No decision so made shall be called into question by the exhibitor before any court or other body (whether or not of similar nature to a court) whatsoever.

10. The committee may withhold any prize where an exhibitor making an entry has made statements proved to its satisfaction to be erroneous or fraudulent; such exhibitor and his/her exhibit will be disqualified and debarred from exhibiting, riding or competing at the Society's Show at the pleasure of the committee.

11.  All entries must be made subject to the rules and regulations of the Society, and are accepted only on that distinct understanding.

12. All persons causing annoyance by loud comments on the decision of the judges, or other unseemly or insulting behavior will, after having been cautioned by a member of the Committee, a Steward, the Judge, or the Secretary, be expelled from the Show, or if an exhibitor, may have his/ her exhibit disqualified.

13.  Any Chief Steward or Judge may order any animal not under proper control to be removed from the ground.

14.        Every exhibitor of stock must, if requested, make a statutory declaration to the effect that the exhibit is his or her bona fide property, and that he or she has adhered to the rules as laid down by the Society. In stock, any entry not competing in the section entered will not be al­lowed to parade.

15.    The committee reserves the right to alter Judges in any section if nec­essary.

 

 N.L.I.S. Requirements

NOTE: All Cattle entering the Show must have N.L.I.S. identification tags.

All Sheep born on or after January 1st 2006 must have N.L.I.S. identification tags.

Sheep born before 1/1/06 need not be tagged until Janu­ary 1st 2009.

 

 

 

 

Rural Ambassador & Show Personality

 

 

Chief Steward:     Joyce Biddle                            Ph: 0437 756 670

 

NO ENTRY FEE

Entries may be made at secretary’s office.

Entries close 12noon show day. All senior entrants to present themselves at secretaries office for preliminary judging at 1pm.

 

INFANTS PARADE (FUN SECTION ONLY)

     Babies in arms                      All entries receive a ribbon.

 

TINY TOTS

     Master Show Boy                 under 5 years and walking.

Sash and $10 prize money

      Miss Tiny Tot                     under 5 years and walking.

Sash and $10 prize money

        Sponsored By:                   Skenes Creek Lodge

 

APOLLO BAY SHOW PERSONALITY 2009

     5 – 7 years: Sash and $10 prize money

             Sponsored By:              Georges Take-Away

     8 – 12 years: Sash and $15 prize money

             Sponsored By:              Lalor Lodge Guesthouse

    13 – 16 years: Sash and $20 prize money

             Sponsored By:              Krambruk Plumbing

All entrants must be dressed suitably.

Entries to secretaries office by 12 noon, show day.

 

KIETH COSTIN OTWAY DISTRICT SHOWGIRL

Girls 17 – 21 years: Sash and $50 prize money

Must reside permanently in the Colac Otway Shire.

        Sponsored By:                   Trotters Dental Rooms

 

V.A.S.L. JUNIOR SHOW ACHIEVER

16 – 19 years (at time of local show): Sash and $50 prize money

The winner of the Junior Show Ambassador will be eligible to compete at group level finals in 2009.

        Sponsored By:                   Culvert Construction

 

COMPETITION AIMS

To give young people a chance to take part in a competition whilst still residing in their local district.

To be part of a local show and therefore highlighting the importance of shows.

 

 

 

V.A.S. RURAL AMBASSADOR COMPETITION

 

 

COMPETITION AIMS

Highlight the importance of youth in Rural Victoria and in par­ticular, the agricultural show movement. Identify and encourage enthusiastic, skilful, industrious and unselfish young people.

Give young people a forum to express their views through education and experience, and develop closer links with agri­culture.

 

QUALIFICATION OF AN ENTRANT

·          Provide a resume.

·          Be available to attend regional interviews, State final interviews and announcement of awards at the Royal Melbourne Show.

·          Be aged between 20 and 30 years inclusive at the time of the Apollo Bay Show, 21st March 2009

·          Be enthusiastic and knowledgeable about rural life and affairs, agricultural shows and local community.

·          Be available to spend the time at the 2009 Apollo Bay Show as required. Be available for press, photographers and interviews etc as required.

Closing date for entries is 13th March 2009.

Send to Show Personality Steward:  P.O. Box 78, Apollo Bay.

 

CRITERIA

Entrants must wear smart, casual, tailored clothing and will be judged in accordance with the following guidelines. If in the case that there is only one entrant, that entrant would not nec­essarily represent the Apollo Bay & Otway District Agricultural Society.

Judging will be based on the following points system:

Community involvement                                           20 points.

General & Rural Knowledge                                                  20 points.

Grooming, Deportment & Style                                 10 points.

Communication Skills                                              20 points.

Confidence & Personality                                        10 points.

Ambition/Goals.                                                                  20 points. 

Total                                                                                 100 points.

 

The judges' decision will be final. The winner of the "Apollo Bay" Rural Ambassador Competition will receive an inscribed Sash and the Earl Marriner Perpetual Trophy.

The winner will be eligi­ble to compete at Group level finals in 2009.

 

             Sponsored By:Hanson Petroleum & Sandy Feet Café

 

 

 

HORSES

 

 

Chief Steward:   Jenny Laird   Ph: 0438376434.

 

Address:        Chief Horse Steward

                       PO Box 78, Apollo Bay, 3233.       

 

Email: absports@bigpond.com.au

 

·          Entries close 13th March 2009

·          Pre-paid entries are non-refundable

·          Please make Cheques out to; Apollo Bay and District Agricultural Show Society inc.

·          Only the Novelties, Section G, may be entered on show day.

·          No confirmation of entry will be sent.

·          Pick up Pre Paid Entries at the administration tent near entrance to Oval.

·          If membership ticket is required please send self addressed envelope.

 

Horse & Rider stopovers in Apollo Bay: camping will be available free of charge on the Apollo Bay Pony Club grounds only, from Thursday prior to Show. Please sup­ply your own electric fencing & leave grounds free of rub­bish. Sites will not be held. There will be no horse accom­modation within the Recreation Reserve.

 

GROUND ENTRY:       Entrants may pre purchase tickets

 

Family: (2 adults & 3 children under 16)    On Show Day: $20.00            Pre-purchased by 14/ 03/ 09: $15.00

Adult: $10.00:                               Concession: $8.00                          Child: under 15 yrs $5.00                        

 

No vehicular entry to Show Grounds on Show Day.

 

WHERE NOT INDICATED IN THE PARTICULAR RING JUDGES NAMES WILL BE POSTED ON THE SOCIETY'S WEBSITE PRIOR TO THE SHOW.  

 

 

 

HORSE REGULATIONS

 

 

 

1              Entries will only be received subject to the rules and regu­lations of the Society and decisions of the Horses sub­committee.

2              In similar classes, the Chief Steward has the right to make new classes in the event of sufficient entries, or to com­bine classes if there are insufficient entries.

3              Prize money indicated for competition classes is only payable for classes in which there are four or more com­petitors

4              Owners entering their horses or ponies do so entirely at their own risk, and it is a condition of entry that no liability of  any kind attaches itself to the Society, its officials or members in any respect  whatsoever.

5              Where height is stipulated EFA or RAS Height Certificates must be shown upon request.

6              DEFINITIONS

Novice- Not having won a 1st ribbon

Elementary-Not having won a championship at an agricultural show

Intermediate -Not having won a first at a Royal show

Open -Open to all exhibitors that meet the class criteria

Owner exhibitor - Horse must be prepared and exhibited by owner as shown on registration papers such as EFA or any recognized Breed society or statutory declaration

Veteran-over 45 years of age

7              Random swabbing may take place

8              In competitions based on age categories proof of age must be provided on request. Proof of Age will be ac­cepted in the form of a birth certificate, extract of entry of birth, statutory declaration by either parent, baptismal certificate or head teachers certificate. Age is at the date of the Show

9              All riders under the age of 18 years must wear approved hardware and are not permitted to wear top boots in riding classes

10            In all Pony and Riding Club classes the following condi­tions apply: All competitors must be financial members of a recognized Club associated with the PCAV or HRACV and hold a current Member's Card. Official Uniform must be worn.

11            All events to be held over such course and obstacles as the Committee may decide.

12         The breeding year dates from 1 August in each year

13             No Rigs allowed

14            Stallions and colts are not eligible to compete in ridden classes, except where stipulated

15            All Stallions and Colts over 2 years of age must at all times wear head-collar, bit and chain. Handlers must be over the age of 17 years. Colts under 2 years of age must be under proper restraint at all times, and preferably wear head-collar and chain

16            All foals must be haltered in ring

17   The term "Coloured" Horses and Ponies refers to broken­coloured animals or those registered with a recognized society

18    No lunging on the main arena

19    Warm-up of horses to be undertaken only in specified areas or at the direction of the Committee

20 All rules are the discretion of the Committee who also consider the rules of EFA, VASL, HRACV, PC and recognized Breed Societies.

 

 

 

 SHOW JUMPING PROGRAM

 

 

SECTION A - RING 1

 

ENTRY FEE:          $4.00 for Junior Jump classes H101& H103, all other class’s $6.00 & LATE ENTRY DOUBLE FEE

 

PRIZES:                 With each class section

 

JUDGE:                  Mr. John Smith

 

All horses competing should be registered with the E.F.A.

And Cards should be available for presentation

No A or B GRADE HORSES

 

H101.      Junior Jump (rider to be 14yrs or under on show day)

                60cm first round       Prize: 1st $10, 2nd $8, 3rd $5

                Encouragement award given

        Sponsored By:                   Renewable Resources

H102.      60cm Height Class – to be run concurrently with Class 1.

                Prize: 1st $10, 2nd $8, 3rd $5

        Sponsored By:                        Apollo Bay Hotel

H103.      Junior Jump (rider to be age 16 yrs or under on show day)

                75cm first round.            Prizes: 1st $15, 2nd $10,3rd $5 

        Sponsored By:                        J & M Murnane

H104.     75cm Height Class- to be run concurrently with Class 3

                Prizes: 1st $15, 2nd $10,3rd $5                                                 

        Sponsored By:                        Apollo Bay Massage

H105.      Maiden D Grade – 90cm AM7

                Prizes: 1st $25, 2nd $15, 3rd $10                                                

         Sponsored By:                       Apollo Bay Music Festival

H106.      D Grade

                Prizes: 1st $30, 2nd $20, 3rd $10

        Sponsored By:                        Apollo Bay Pharmacy

H107.      C&D Grade

               Prizes 1st $40, 2nd $25, 3rd $15                                                                         

        Sponsored By:                The Coach Houses

H108.      Open Jump

                Prizes 1st $50, 2nd$30, 3rd$20.                                                                  

       Sponsored By:                Shearwater Cottages

 

Please Note classes 1-4 Riders must inform Judge Which

Class they will be competing in Junior or Height Class.

 

CHAMPION SHOW JUMPER from events H1O5,H106,H107,H108.

               Prize: Sash and $50.00

        Sponsored By:   John & Maree Di Cecco 

 

 

 

FUN RING     

 

 

SECTION B - RING 2

 

ENTRY FEE:          $4.00 & LATE ENTRY DOUBLE FEE

PRIZES:                  1st $5.00 2nd $2.00 3rd RIBBON

 

JUDGE:                  Jenny Daffy

 

START TIME 9.00AM          LUNCH BREAK 12.00 0’CLOCK

 

An aggregate prize to be awarded to the Pony Club member with the most points from classes H201-H219 to be tallied at the finish of Ring 2.

The Paddy O’Conner Perpetual Trophy awarded to

H201.       Best Presented Apollo Bay Pony Club Horse & Rider    

H202.      Open Pony Club Best Presented under 14 years

H203.      Open Pony Club Best Presented 14 years and under 18

H204.      Open Pony Club Best Presented 18 and over

H205.       Open pony club rider 6 and under 10

H206.       Open pony club rider 10 and under 12

H207.       Open pony club rider 12 and under 16

H208.       Open pony club rider 16 and over

       Classes 203, 205, 208,        Sponsored By:                A & E Tibbits

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION PONY CLUB RIDER

(May be asked to Jump suitable obstacle in this event)

        Sponsored By:                   Lifestyles

 

H209.      Ridden Pony Club Mount 12.2hh and under

H210.      Ridden Pony club Mount over 12.2hh and under 14hh

H211.      Ridden Pony Club Mount 14 he and under 15hh

H212.      Ridden Pony Club Mount 15hh and over

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION RIDDEN PONY CLUB MOUNT

                Sponsored By:                   Buffs Bistro

 

H213.      Open Pony Club Handler 6 and under 10

H214.      Open Pony Club Handler 10 years and under 12 years

H215.      Open Pony Club Handler 12 and under 16

H216.      Open Pony Club Handler 16 and over

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION PONY CLUB HANDLER

                Sponsored By:                   Apollo Bay Hotel

 

H217.      Open Pony Club Bareback Rider under 12

H218.      Open Pony Club Bareback Rider 12 and under 16

H219.      Open Pony Club Bareback Rider 16 and over

H221.      Local rider under 12 years

(Must live with in 30km of town centre)

H222.      Local rider 12 and under 16 years

           Sponsored By:                   Luv Juice

H223.      Local rider 16 and over

H226.      Pony with the longest tail

H227.      Pony with the longest mane

H228.      Pony with the hairiest legs

H229.      Fattest pony

H230.      Pony most like its owner

H231.      School Pony

H232.      Pair of ponies any height

H233.      Consolation pony

Aggregate Prize to be awarded !!!

  

 

 

PONIES GALLOWAYS & HACKS

 

 

SECTION C  - RING 3

 

JUDGE:                  Lorri Mansell

 

START TIME 9.00AM          LUNCH 12.00CLOCK

 

ENTRY FEE:          $4.00 & LATE ENTRY DOUBLE FEE

 

PRIZES:                  1st $5.00 2nd $2.00 3rd RIBBION

 

H301.      Turnout 6 & under 10..

H302.      Led Pony under 12 hh

H303.      Led Pony 12 hh & not exceeding 12.2 hh

H304.      Led Pony 12.2 hh & not exceeding 13 hh

H305.      Led Pony 13 hh & not exceeding 13.2

H306.      Led Pony 13.2 & not exceeding 14hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED PONY

        Sponsored By:                   Apollo Bay Ice Cream Tub.

 

H307.      Novice saddle Pony under 14hh

H308.      Saddle Pony under 12hh

H309.      Saddle Pony 12hh not exceeding 12.2hh

H310.      Saddle Pony 12.2hh not exceeding 13hh

H311.      Saddle Pony 13hh not exceeding 13.2hh

H312.      Saddle Pony 13.2hh  not exceeding 14hh

H313.      Best Educated Pony

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE PONY.

        Sponsored By:                   Point South By The Sea

 

H314.      Novice rider under 12years

H315.      Rider under 8

H316.      Rider 8 years & under 10 years

H317.      Rider 10 years & under 12 years

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION RIDER UNDER 12 YEARS

        Sponsored By:                   The Coach Houses

 

H318.      Novice Saddle Galloway           

H319.      Saddle Galloway over 14hh  not exceeding 14.2hh

H320.      Saddle Galloway 14.2hh  not exceeding 15hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE GALLOWAY

        Sponsored By:         Apollo Bay Timber & Hardware

 

H321.      Novice Saddle Hack

H322.      Saddle Hack over 15hh  not exceeding 15.2hh

H323.      Saddle Hack 15.2hh  not exceeding 16 hh

H324.      Saddle Hack 16hh  not exceeding 16.2hh

H325.      Saddle Hack over 16 hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE HACK

                Sponsored By:   Great Ocean Road Realestate

 

H326.      Saddle Showhunter Pony under 12hh

H327.      Saddle Showhunter Pony 12hh not exceeding 13hh

H328.      Saddle Showhunter Pony 13 hh not exceeding 14hh

H329.      Saddle Showhunter Galloway 14hh not exceeding 14.2hh

H330.      Saddle Showhunter Galloway 14.2hh not exceeding 15hh

H331.      Saddle Showhunter Hack over 15hh not exceeding 16hh

H332.      Saddle Showhunter Hack over 16 hh       

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE SHOWHUNTER

Sponsored By:                           Apollo Bay Hotel.

(Novice—not having won a 1st ribbon)

 

SUPREME RIBBIONS, LED, SADDLE AND RIDER

TO BE JUDGED AT THE COMPLETION OF RINGS, 3, 4, 5,

 

 

 

HACKS PONIES & GALLOWAYS

 

 

SECTION D - RING 4

 

JUDGE:                  Mark Jacobi

 

START TIME 9.00AM          LUNCH 12.00 0’CLOCK

 

ENTRY FEE:          $4.00 & LATE ENTRY DOUBLE FEE

 

PRIZES:                  1st $5.00 2nd $2.00 3rd RIBBON

 

H401.      Turnout 16 yrs & under 18 years

H402.      Turnout 18 yrs & under 21yrs

H403.      Turnout 21 yrs & over

H404.      Led Hack over 15 hh not exceeding 15.2 hh

H405.      Led Hack over 15.2hh not exceeding 16 hh

H406.      Led Hack over 16 hh not exceeding 16.2hh

H407.      Led Hack over 16.2hh

H408.      Best Educated Hack

        Class. 408 Sponsored by San Oakley Flowers

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED HACK

        Sponsored By:                   Apollo Bay Gas & Electrics

 

H409.      Elementary Saddle Hack

H410.      Saddle Hack over 15 hh not exceeding 15.2 hh

H411.      Saddle Hack over 15.2 hh not exceeding 16 hh

H412.      Saddle Hack over 16 hh not exceeding 16.2 hh

H413.      Saddle Hack over 16.2 hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE HACK

        Sponsored By:                   Otway Coast Tiling.

 

H414.      Novice Rider 16 yrs & over

H415.      Rider 16 yrs & under 18 yrs

H416.      Rider 18 yrs & under 21 yrs

H417.      Rider 21 yrs & over

H418.      Veteran Rider (over 45 years)

Classes H414, H416, H418      Sponsored By:            C.J.Keane

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SENIOR RIDER

        Sponsored By:                   Buffs Bistro

 

H419.      Saddle Showhunter Hack over 15 hh not over 16 hh

H420.      Saddle Showhunter Hack over 16 hh

H421.      Saddle Showhunter Pony not over 12 hh

H422.      Saddle Showhunter Pony 12 hh not over 13 hh

H423.      Saddle Showhunter Pony 13hh not over 14hh

H424.      Saddle Showhunter Galloway over 14 hh not over 14.2h

H425.      Saddle Showhunter Galloway  14.2 hh not over 15 hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE SHOW HUNTER

        Sponsored By:                Seaview Motel & Apartments

 

H426.      Elementary Saddle Pony

H427.      Saddle Pony not exceeding 12 hh            

H428.      Saddle Pony 12 not exceeding 12.2 hh

H429.      Saddle Pony 12.2 hh not exceeding 13 hh

H430       Saddle Pony 13 hh not exceeding 13.2 hh

H431.      Saddle Pony 13.2 hh not exceeding 14hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE PONY

        Sponsored By:                   Otway Coast Tiling.

 

H432.      Elementary Saddle Galloway

H433.      Saddle Galloway over 14hh  not exceeding 14.2 hh

H434.      Saddle Galloway 14.2 hh not exceeding 15 hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE GALLOWAY

        Sponsored By:                   Apollo Bay News Sheet

 (Elementary -Not having  won a championship at an Agricultural Show)                                             

 

SUPREME RIBBONS, LED SADDLE AND RIDER

TO BE JUDGED AT THE COMPLETION OF RINGS, 3, 4, 5

 

 

      

GALLOWAYS, HACKS & PONIES

 

 

SECTION E - RING 5

 

JUDGE   Cameron Boyle

 

START TIME 9.00AM          LUNCH 12.00   0’CLOCK

 

ENTRY FEE:          $4.00 & LATE ENTRY DOUBLE FEE

 

PRIZES:                  1st $5.00 2nd $2.00 3rd RIBBON

 

H501.      Turnout 10 yrs and under 12 yrs

H502.      Turnout 12 yrs and under 14 yrs

H502.      Turnout 14 yrs and under 16yrs.

H504.      Led Galloway over 14 hh not exceeding 14.2hh

H505.      Led Galloway 14.2 hh not exceeding 15 hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION LED GALLOWAY

Sponsored By:           Otway Estate

 

H506.      Saddle Showhunter Galloway over 14hh not over 14.2 hh

H507.      Saddle Showhunter Galloway over 14.2hh not over 15 hh

H508.      Saddle Showhunter Hack over 15 hh not exceeding 16 hh

H509.      Saddle Showhunter Hack over 16 hh

H510.      Saddle Showhunter Pony 12 hh not exceeding 13 hh

H511.      Saddle Showhunter Pony 13 hh not exceeding 14 hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE SHOW HUNTER               

Sponsored By:           Shearwater Cottages

 

H512.      Intermediate Saddle Galloway

H513.      Saddle Galloway over 14 hh not exceeding 14.2 hh

H514.      Saddle Galloway 14.2 hh not exceeding 15 hh

H515.      Best Educated Galloway

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE GALLOWAY

        Sponsored By:                   Seaview Motel & Apartments

 

H516.      Novice rider 12yrs and under 16 yrs

H517.      Rider 12 yrs and under 14 yrs

H518.      Rider 14 yrs and under 16 yrs

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION RIDER UNDER 16 YRS

        Sponsored By:                   Bimbi Park Trail Rides

 

H519.      Intermediate Saddle Hack

H520.      Saddle Hack over 15 hh not exceeding 15.2 hh

H521.      Saddle Hack over 15.2 hh and not exceeding 16 hh

H522.      Saddle Hack over 16 hh and not exceeding 16.2 hh

H523.      Saddle Hack over 16.2 hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE HACK

        Sponsored By:                  Marengo Holiday Park

 

H524.      Intermediate Saddle Pony

H525.      Saddle Pony not exceeding 12 hh

H526.      Saddle Pony 12 hh and not exceeding 13.hh

H527.      Saddle Pony over 13 hh and not exceeding 14 hh

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SADDLE PONY

        Sponsored By:                   Otway Estate

(Intermediate -- not having won a 1st ribbon at a Royal Show)   

 

SUPREME RIBBONS, LED, SADDLE AND RIDER

TO BE JUDGED AT THE COMPLETION OF RINGS 3, 4, 5

 

 

 

BREED RING

 

 

SECTION F - RING 6  

 

COPIES OF BREED REGISTRATION MUST BE SENT WITH ENTRIES OR PRESENTED ON DAY

 

JUDGE

 

START TIME 9.00AM          LUNCH 12.00 0’CLOCK

 

ENTRY FEE:          $4.00 & LATE ENTRY DOUBLE FEE

 

PRIZES:                  1st $5.00 2nd $2.00 3rd RIBBON

 

MINITURES

 H601.     Led Colt or stallion

 H602.     Led Filly or Mare

 H603.     Led Gelding

 H604.     Best Presented Miniature

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION MINITURE

        Sponsored By:                   Apollo Bay Gas & Electrics

 

SHETLAND PONIES

H605.      Led Colt or Stallion

H606.      Led Filly or Mare

H607.      Led Gelding

H608.      Best Presented Shetland

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SHETLAND PONY

        Sponsored By:                   Bimbi Park Trail Rides

 

WELSH A OR B PONIES

 H609.     Led Colt or Stallions

 H610.     Led Filly or Mare

 H611.     Led Gelding

 H612.     Best Presented Welsh Pony

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION

 

WELSH MOUNTAIN PONY

        Sponsored By:                   Beachcomber Motel & Apt.

 

PURE ARAB

H613.      Led Colt or Stallion

H614.      Led Filly or Mare

H615.      Led Gelding

H616.      Best Presented Arab

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION ARAB

        Sponsored By:                   W.H.K

 

CLYDESDALES

H617.      Led Colt or Stallion

H618.      Led Filly or Mare

H619.      Led Gelding

H620.      In hand driven Clydesdale (no cart required)

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION CLYSDALE

        Sponsored By:                   Trading Post

 

SUPREME LED BREED TO BE JUDGED FROM

CLASSES H601-H620 RING 6

 

 

 

NOVELTIES AND GAMES

 

 

SECTION G

 

TO BE HELD AT 2.30pm OR AT THE COMPLETION OF THE BREEDS PROGRAME (Ring 6)

 

ENTRY FEE:          $2.00 per Game

 

PRIZES:            1st $3.00 2nd $1.00 3rd RIBBON 4th RIBBON

 

        Sponsored By:                                Sport Horse

 

Tiny Tots (under 8)               Must be led

H701.      Boot Scramble

H702.      Egg and Spoon race

H703.      Ball and Bucket race

 

Under 12 yrs, (must not be led.)

Under 18 yrs

Over 18 years

 

H704.      Boot Scramble under 12 yrs

H705.      Boot Scramble under 18 yrs

H706.      Egg and Spoon race under 12 yrs

H707.      Egg and Spoon race under 18 yrs

H708.      Flag race under 12 yrs

H709.      Flag race under 18 yrs

H710.      Flag race 18 yrs and over

H711.      Bending race under 12 yrs

H712.      Bending race under 18 yrs

H713.      Bending race 18 yrs and over

H714.      Barrel race under 12 yrs

H715.      Barrel race under 18 yrs

H716.      Barrel race 18 yrs and over

H717.      Old English Plate under 12 yrs

H718.      Old English Plate under 18 yrs

H719.      Old English Plate 18 yrs and over.

 

 

 

LUNCH TIME PROGRAM

 

 

SECTION H

 

JUDGE to be announced on day.

To be held in ring 4 during the lunch break

 

          Sponsored By:                           Great Ocean Road Realestate

 

H801.      OPEN WORKING STOCK HORSE

                Does not have to be registered

H802.      FANCY DRESS ON HORSE BACK UNDER 10 (May be led)

H803.      FANCY DRESS ON HORSE BACK OVER 10

 

GOOD HANDS QUALIFYING RIDING COMPETITION

H804. GOOD HANDS:            For Girls 12 years & under 15 years

H805. GOOD HANDS:            For Boys 12 years & under 15 years

Winners are eligible to compete at Royal Melbourne Show in the State Good hands Competition.

FREE ENTRY

VASL/RASV qualifying rules apply.

 

 

 

 DAIRY & BEEF CATTLE

 

 

Chief Steward:     Peter Gardiner,         Ph: 0427370217 

 

 

DAIRY CATTLE

 

 

SECTION J  -

 

Judging begins at 10am.         Entries close 9am on Show Day.

 

Entry Fee:               $4. 00    all Dairy classes

 

Prize Money:         1st $5.00, 2nd $3.00, 3rd Hon. Mention

 

JERSEY

J101.        Heifer, 12 months or under.

J102.        Heifer, 12-18 months.

J103.        Heifer, 18-24 months.

J104.        Heifer, 2 years, dry.

 

JUNIOR CHAMPION (Classes 1-4)

        Sponsored By:           Tony Hill – Apollo Bay Cinema

 

J105.        Heifer, 2 years, in milk

J106.        Cow or Heifer; 3 years old, in milk

J107.        Cow:3 years or over, dry

J108.        Cow, 4 years or over, in milk

J109.        Best Vesselled Cow.

 

CHAMPION JERSEY COW OF SHOW (Classes 5-9.) 

       Sponsored By:                    G & D. Robertson

 

J110.        Bull, under 2 years old.

J111.        Bull, over 2 years

 

CHAMPION JERSEY BULL OF SHOW (CIasses10-11)

                     Sponsored By:              Renewable Resources

 

J112.                        Group: 1 male, 2 females or 3 females

 

COMMERCIAL DAIRY CATTLE - All Breeds

J113.        Heifer under 2 years, dry or in milk

J114.        Heifer, 2 years, in milk

J115.        Cow; 3 years in milk

J116.        Cow, 4 years & over in milk

J117.        Commercial Bull

 

CHAMPION COMMERCIAL DAIRY COW ANY BREED OR GRADE

        Sponsored By:                   Apollo Bay Pharmacy

 

J118.     Dairy Heifer Calf, under 12 months, led by Junior 16 years and under. (Trophy for a three time winner)

J119.     Pair of Dairy: Heifers, 2 years or under, dry

J120.     Best Vesselled Dairy Cow or Heifer, any age, in milk.

J121.     Best Cow or Heifer bred and owned in the Shire of Colac / Otway. Perpetual Trophy by Ralph Morris.

 

CHAMPION DAIRY COW - Perpetual Currie Cup.

Supreme Champion Dairy Exhibit of Show (All Breeds)

        Sponsored By:                   R & S Harrington

SUPREME CHAMPION DAIRY EXHIBIT

Eligible for the V.A.S. group award

        Sponsored By:                   S & J Leorke Plumbing

 

 

 

BEEF CATTLE

 

 

SECTION K

 

The Society will add classes for any Stud Beef Breeds prior to entries being closed.

Judging begins at 10am.         Entries close 9am on Show Day.

 

Entry Fee:               $4. 00    all Beef classes

 

Prize Money:         1st $5.00, 2nd $3.00, 3rd Hon. Mention

 

STUD BEEF BREEDS (All breeds)

K101.       Bull, under 2 years.

K102.       Bull, 2 years and over.

 

CHAMPION BULL

        Sponsored By:               Point South By The Sea

 

K103.       Female 2 years and under.

K104.       Cow any age

K105.       Female and calf, any age.

 

CHAMPION FEMALE

        Sponsored By:                   Marengo Holiday Park

            

CHAMPION BEEF FEMALE OF SHOW

        Sponsored By:                Rhodes Veterinary clinic

 

CHAMPION BEEF MALE OF SHOW

Restricted to Breed Bull Champions only.

        Sponsored By:                  Point South By The Sea

 

Note: Champion Beef cattle of show will only be awarded if 2 or more breeds are present.

Cattle, particularly calves under 6 months, are entered at the exhibitor's own risk. Straw not supplied.

 

SUPREME CHAMPION BEEF EXHIBIT OF SHOW

(all breeds) Open to champions of all beef breeds

        Sponsored By:                   Pisces Holiday Park

Supreme Beef Exhibit eligible for V.A.S. Trophy.

 

GRAND PARADE will be led by the Breed who wins the Supreme Champion Bull of the Show

 

 

 

SHEEP

 

 

Chief Steward:     Harold Cockerell   Ph. 03)523766322  

 

SECTION L 

 

SHEEP OVINE BRUCELLOSIS: All ram exhibits, over 6 months of age, must be from an accredited flock. All entries are to include a photocopy of a current Brucellosis Accreditation Certificate. All sheep must be free from ticks, lice or their eggs. Any sheep found infested will be removed from grounds.   All sheep must be free of foot-rot.

 

Judge:      Craig Mitchell

Judging begins at 10am.         Entries close 9am on Show Day.

 

Entry Fee:             $2.00     

 

Prize Money:        1st $3.00, 2nd $2.00, 3rd Hon. Mention

 

ROMNEY –

        Sponsored By:                                Apollo Bay Massage

L101.       Ewe Lamb.

L102.       Ewe, 1-2 years.

L103.       Ewe, 2 years or over.

 

CHAMPION EWE.

 

L104.       Ram Lamb.

L105.       Ram, 1-2 years.

L106.       Ram, 2 years or over.

 

CHAMPION RAM.

 

L107.       Group of 1 Ram & 2 Ewes, any age, bred by exhibitor.

 

TEXEL DOWN –

        Sponsored By:             Mistout - T&L Webber

L110.       Ewe Lamb.

L111.       Ewe, 1-2 years.

L112.       Ewe, 2 years or over.

 

CHAMPION EWE.

 

L113.       Ram Lamb.

L114.       Ram, 1-2 years.

L115.       Ram, 2 years or over.

 

CHAMPION RAM.

 

L116.       Group of 1 Ram & 2 Ewes, any age, bred by exhibitor.

 

SOUTHDOWN –

        Sponsored By:                          Charles Stewart

L130.       Ewe Lamb.

L131.       Ewe, 1-2 years.

L132.       Ewe, 2 years and over.

 

CHAMPION EWE.

 

L133.       Ram Lamb.

L134.       Ram, 1-2 years.

L135.       Ram, 2 years and over.

 

CHAMPION RAM.

 

L136.       Group of 1 Ram & 2 Ewes, any age, bred by exhibitor.

 

ANY OTHER BREED

         Sponsored By:                   Apollo Bay Senior Citizens

L141.       Ewe-Lamb.

L142.       Ewe under 2 years.      

L143.       Ewe over 2 years.

 

CHAMPION EWE.

 

L144.       Ram-Lamb

L145.       Ram under 2 years.

L146.       Ram over 2 years.

 

CHAMPION RAM.

 

L147.          Group of 1 Ram & 2 Ewes, any age, bred by exhibitor.

 

COMMERCIAL SHEEP GROUP COMPETITION

         Sponsored By:             Apollo Bay News Sheet      

L151.       Pen of 3 Ewes suitable for breeding prime lambs.

L152.       Best Pen of 3 Prime Lambs.

L153.       Pet Lamb.

 

CHAMPION SHEEP GROUP­ LONG WOOL

 

RESERVE CHAMPION SHEEP GROUP­ LONG WOOL
Sponsored By:          Chocolate Gannets

 

CHAMPION SHEEP GROUP­ SHORT WOOL

 

RESERVE CHAMPION SHEEP GROUP­ SHORT WOOL
Sponsored By:             Apollo Bay Pharmacy

 

SUPREME INTERBREED SHEEP OF SHOW
Sponsored By:             Marengo Holiday Park

 

SUPREME INTERBREED SHEEP GROUP OF SHOW
Sponsored By:          H.F. Richardson & Co

 

 

 

SHEEP FLEECE 

 

 

        SECTION M

 

Entry Fee:             $4.00

 

Prize Money: 1st $5.00, 2nd $3.00, 3rd RIBBON, 4th RIBBON

 

All fleeces must be entered by 9.30 am Show Day.

Fleece exhibits in all sections may be posted to the Chief Steward to arrive no later than Friday March 13th 2009.

Return postage for fleece must be included when sending exhibit. Entry form may be submitted via e-mail to show@apollobay. org. au

 

FLEECE - (Classes 1-6 can include colored fleece)

M101.      Fine Wool Fleece

M102.      Medium Wool Fleece

M103.      Strong Wool Fleece

M104.      Fine Wool Lambs Fleece

M105.      Medium Lambs Wool Fleece

M106.      Strong Wool Lambs Fleece 

 

DISTRICT FLEECE CHAMPIONSHIP CHAMPION FLEECE OTHER THAN MERINO

                 Sponsored by:                   Royal Agricultural Society

The Fleece winning this RASV class will become the property of the Royal Agricultural Society and after exhibition will be sold for Legacy. All exhibitors must state on entry whether they wish to enter this competition should they win a First place.

 

SCHOOL COMPETITION - SHEEP FLEECE

Entry: $2.00

M107.      Fine Wool Fleece (adult or lambs)

M108.      Medium Wool Fleece (adult or lambs)

M109.      Strong Wool Fleece (adult or lambs)

 

CHAMPION & RESERVE CHAMPION SCHOOLS FLEECE EXHIBIT

           Sponsored by                 Mistout - T&L Webber

            

CHAMPION FLEECE IN SHOW

          Sponsored by:                 Jeavons & Tonkinson

Note: If Champion Fleece exhibit is from within 60km from Apollo Bay it will be entered in the District Fleece competition.

 

 

 

 

DOGS & PETS

 

 

Chief Steward:    Pat Marriner        Ph: 52379151 

 

DOGS

 

 

SECTION N:      

 

Judge:                    Kate Trudgen

 

Entry Fee:          $2.00      Entries on Show Day only at Secretary's Office from 9.OOam to 11.OOam

 

Prizes:                    1 St $5.00, 2"d $3.00

 

        Sponsored By:                   H.F. Richardson

 

GROUP I (SMALL BREEDS)

N101       Best Puppy 3 - 12 months

N102       Best Dog or Bitch over 12 months

 

BEST EXHIBIT IN SMALL BREEDS               

 

GROUP 2 (MEDIUM BREEDS)

N103       Best Puppy 3 - 12 months

N104       Best Dog or Bitch over 12 months

 

BEST EXHIBIT IN MEDIUM BREEDS                             

 

GROUP 3 (LARGE BREEDS)

N105       Best Puppy 3 - 12 months

N106       Best Dog or Bitch over 12 months

 

BEST EXHIBIT IN LARGE BREEDS

  

ALL BREEDS

 

BEST PUPPY IN SHOW

        Sponsored By:                   Cape Otway Ocean Lodge

 

BEST DOG OR BITCH IN SHOW

        Sponsored By:                   Cape Otway Ocean Lodge

 

BEST EXHIBIT IN SHOW

        Sponsored By:                   Moontide

 

 

 

DOG HIGH JUMP COMPETITION

 

 

 

Sponsored By: Murray St Veterinary Clinic & Colac Pet Stock

Additional Rules of Entry

   This competition is a test of the dog's jumping ability.

· The competition is open to all dogs.

· The dog is permitted to jump on to or over the jump.

· The dog who wins at Show Society level will qualify for the State Final Judging at the Royal Melbourne Show 2009.                A dog can represent only ONE Society.

· All dogs not competing must be on a lead with a handler in the marshalling area behind the competition area.

·                   ONLY ONE DOG MAY BE LOOSE IN THE COMPETITION AT ANY ONE TIME.

· Every dog is allowed three attempts at each height.

· There must be a handler at the top of every jump to act as a catcher if necessary, and a handler as a catcher at the bottom.

· The dog's owner must supply the extra handlers. Each dog must compete at every height.

· A dog may compete on a loose lead or must be released at a minimum of three metres from the jump.

· In the event of two dogs jumping the same height, the winner shall be determined as the dog that took the least number of attempts from one jump.

· If since competing at a local Show, a dog which has won in any of the classes has grown in height, that dog must compete in the appropriate class of the State Final.

· ANY MISHANDLING OR MISUSE OF A DOG WILL INCUR IMMEDIATE DISQUALIFICATION.

· DOGS MUST BE MEASURED AT THE SHOULDER BLADE IN LINE WITH THE FRONT LEG VERTICALLY.

N107       Small Dog Breeds under 50cms

N108       Medium Dog Breeds more than 50cms & less than 60cms

N109       Large Dog Breeds 60cms & over

 

 

 

PETS ON PARADE

 

 

Section O:       

 

Judge:                    Kate Trudgen

 

Entry Fee:             $2.00     

Entries on Show Day only at Secretary's Office from 9.OOam to 11.OOam

 

Judging to commence 11.15am

 

O101       Best Groomed Pet

O102       Most Obedient Pet

O103       Dog with Waggliest tail

O104       Best Pet to be led

O105       Pet with Happiest Face

O106       Best Child Pet Handler 5 – 9 years

O107       Best Child Pet Handler 10 – 14 years

O108       Best Child Pet Handler over 14 years

O109       Pet with the Saddest Face

O110       Smallest Pet

O111       Pet with Shiniest Coat

O112       Pet with Longest Whiskers       

 

       Sponsored By: Bimbi Park Camping Under Koalas

 

 

 

INDUSTRIAL HALL

 

 

Chief Steward:   DENISE BYNG    Ph 03) 5237 6530

 

REGULATIONS:

·          Posted entries received by Friday 13th March 2009 

·          Entries to be accompanied by a stamped self addressed envelope and posted to: Industrial Hall, P.O. Box 78, Apollo Bay 3233.

·          Entry fees must accompany all entries: Entry fee $1.00, Junior Class’s .50c. Late entries double.

·          In all Sections, unless otherwise stated, prize money is 1st $2.00, 2nd: $1.00.

·          No second prize given for Classes where there are less than three entries, except for Junior Sections.

·          Entries can also be taken at the Industrial Hall at the Recreation Reserve on Friday 20th March between 10am and 5pm.  Non perishable exhibits can be left at the Industrial Hall at this time, at exhibitors’ own risk.

·          Late entries will be accepted on show day at double the normal entry fees if entered before 9am                                    

·          Only entered exhibits accepted between 9.00 & 9.30am. All exhibits must be in the Industrial Hall before 9.30am sharp. Hall opens for entries at 8am.

·          Section Tickets to be securely attached to all Exhibits.

·          Every care will be taken with exhibits, but no responsibility accepted.

·          Each exhibit must be the bona-fide work of the Exhibitor and must not previously have won a first prize at the Apollo Bay & Otway District Agricultural Show. 

·          Stewards reserve the right to redirect any entry to its rightful Section whenever possible.  Sets are allowed.

·          Items (unless otherwise stated) entered in the Show may be placed for Sale following judging.  A commission of 10% will be charged.  See Chief Steward for further details.

·          Exhibits may be collected from 4.30pm on day of Show.

·          Prize voucher to be presented at Secretary’s Office between 1 pm and 5 pm on Show day. No late cash prizes given.

 

 

 

CRAFTS

 

 

SECTION P:

 

Entry Fee:              OPEN Class’s $1.00, Junior Classes .50 cents 

 

Prizes:                    1st: $2.00, 2nd: $1.00

 

 

NEEDLEWORK   

 

 

Tickets must be attached with safety pins only. All work must be new, unused & clean: Lazy Daisy, machine spoke-stitching and crochet edges optional.

P101.       V.A.S Hand Embroidery Competition.

                Piece of Embroidery, any type excluding cross stitch.

 

Regulations class P101         

·          Article of hand embroidery, any type (excluding cross stitch).

·          An exhibitor may represent only one Society at Group level and on Group at State level.

·          An article having won at a Show will compete at a Group Final; the winning article from the Group will then compete at the next Royal Melbourne Show. 

·          An article having won a State Final is no longer eligible to compete in the competition.

·          Each article entered must be the bona fide work of the exhibitor.

·          If for any reason a winner is unable to compete at Group or State Final levels, the second place getter is eligible to compete.

·          A person will not be permitted to win at more than one Show within the State in any one Show year. Persons not adhering to this rule will be required to forfeit/refund prize money.

·          All work to have been completed within the last Twelve (12) months.

·          State Final Prizes:        1st: $100 & V.A.S. plaque, 2nd: $50.

 

P102.       Cross Stitch Embroidery

P103.       Long Stitch Embroidery

P104.       Apron

P105.       Piece of Machine Embroidery

P106.       Child’s garment, machine sewn

P107.       V.A.S.L. Hand Quilted Patchwork Competition

 

Regulations Class P107

·          A piece of patchwork, hand quilted, no larger than 1 metre x 1 metre, no embellishments and unframed.

·          An exhibitor may represent only one Society at Group level and one Group at State level.

·          An article having won at a Show will compete at a Group Final; the winning article from the Group will then compete at the next Royal Melbourne Show.

·          An article having won a State Final, is no longer eligible to compete in the completion.

·          Each article entered must be the bona fine work of the exhibitor.

·          If for any reason a winner is unable to compete at Group or State Final levels, the second place getter is eligible to compete.

·          A person will not be permitted to win at more than one Show within the State in any one Show year, Persons not adhering to this rule will be required to forfeit/refund prize and money.

·          All work to have been completed within the last twelve (12) months.

·          Machine-made bands allowed, crochet edge optional. State Final Prizes: 1st $100 plus V.A.S.L. plaque, 2nd: $50

 

P108        Article of Patchwork, Appliqué or Quilting. Article may Contain any or all of these processes.  

                         

P110        HIGHEST POINTS IN CLASSES P101 – P107

        Sponsored By:                   Apollo Bay Music Festival

 

P111        BEST PIECE OF WORK, NEEDLEWORK CLASSES

        Sponsored By:                   Chocolate Gannets

 

 

 

KNITTING & CROCHET

 

 

P201        Pullover, hand knitted for adult

P202        Knitted garment made from “Pure New Wool” or Wool Blend Mark yarn of 5 ply or over.                                        1st Prize $10 Winner Eligible for S.W.G. V.A.S. Trophy.

P203        Crochet Garment made from “Pure New Wool” or Wool Blend of any ply.                1ST Prize $10.00

 

Regulations for P202 & P203

·          Each garment must be made from Pure Wool/Wool Blend of any ply and must have attached label from wool used or label or receipt from Woollen Mill.

·          An exhibitor may represent only one Society at Group level and one Group at State level.

·          An article having won at a Show will compete at the next Royal Melbourne Show.

·          The Melbourne Group 14 winner of the current Show will compete as a finalist in the following State Final at the Royal Melbourne Show An article, having won a State Final, is no longer eligible to compete in the competition.

·          Each article entered must be the bona fide work of the exhibitor.

·          If, for any reason, a winner is unable to compete at Group or State Final level, then the second place getter is eligible to compete.

·          A person will not be permitted to win at more than one Show within the State in any one Show year.  Persons not adhering to this rule will be required to forfeit/refund prize money.

·          All work to have been completed within the last twelve (12) months.

 

P204.       Childs cardigan or jumper

P205.       Baby’s knitted garment

P206.       Pair of socks (for either adult or child)

P207.       Knitted article, unspecified

P208.       Crochet article, unspecified

P209.       Article of knitting girls or boys under 16

P210.       Article of crochet girls or boys under 16

 

HIGHEST POINTS IN CLASSES P201-P210

 

BEST PIECE OF WORK, KNITTING & CROCHET

        Sponsored By:                   Apollo Bay Auto Care

 

MOST CREATIVE AND ATTRACTIVE PIECE OF WORK IN NEEDLEWORK, KNITTING & CROCHET SECTIONS.

        Sponsored By:                   Marengo Holiday Park 

 

 

 

TEXTILES

 

 

·          N.B. No names to be on work.

·          Articles to be new, unused and clean. Safety pins to be used to attach Section tickets.

P301        Coat hanger

P302        Cushion

P303        Novelty article suitable for gift

P304        Soft Toy, knitted or fabric

P305        Novelty toy

P306        Best dressed doll

P307        Wall hanging, any handcraft medium, not more than 1 metre     depth or width.

P308        Wool knee rug

P309        Scarf, any medium

P310        Article made from homespun wool

P311        Article of unspun wool

P312        Garment made from homespun wool

P313        Skein of homespun wool. (25g)

P314        Article of sewing. Girls or boys under 16

P315        Article of sewing. Girls or boys under 12

 

HIGHEST POINTS IN CLASSES P301 – P317

        Sponsored By:                   Kookaburra Cottages

 

BEST PIECE OF WORK, TEXTILES

        Sponsored By:                   Apollo Bay C.W.A

 

 

 

OTHER MATERIALS

 

 

P501        Article of Glass work.

P502        Article of Woodwork Handcrafted.

P503        Article of Woodwork, Turned.

P504        Article of Jewellery, Necklace.

P505        Article of Jewellery, Earrings or Bracelet.

P506        Article of Jewellery, Jewellery Set.

P507        Article of Metalwork.

P508        Article of Pottery or Ceramics

P509        Article of Jewellery.  Girls or boys under 16.

P510        Article of Jewellery.  Girls or boys under 12.

P511        Handmade Article.  Girls or boys under 16.

P512        Handmade Article.  Girls or boys under 12.

P513        Piece of Woodwork.  Girls or boys under 16.

P514        Novelty Saucer – not flowers.  Girls or boys under 12

P515        Decorated, hard boiled Egg.  Girls or boys under 16.

P516        Any Type of Handwork.  Not specified.

 

BEST PIECE OF WORK, OTHER MATERIALS

        Sponsored By:                   Makulu Sunrise.

 

BEST JUNIOR CRAFTSPERSON

        Sponsored By:                 Apollo Bay Timber & Hardware

The Mavis Harrison Memorial Trophy presented for highest number of points in Junior Classes from P101 to P516.         

All entries in Junior Sections must have age on Section Ticket.

 

 

 

PRODUCE

 

 

SECTION Q:

 

Entry Fee:              $1.00 

 

Prizes:                    1st: $2.00, 2nd: $1.00

                Label all Preserves on jars (not lids) with fruit type.

 

 

PRESERVES

 

 

Q101       Light Honey

Q102       Dark Honey

Q103       Marmalade, one jar

Q104       Jam – light, one jar

Q105       Jam – dark, one jar

Q106       Berry Jam

Q107       Jelly, any variety, one jar

Q108       Lemon Butter, one jar

Q109       Preserved Fruit – any variety, one jar

Q110       Preserved Vegetables, one jar

Q111       Sauces – tomato, one bottle

Q112       Sauces – any other variety

Q113       Chutney or Relish, one jar

Q114       Pickles – any variety, one jar

 

HIGHEST POINTS, PRESERVES

        Sponsored By:                   Apollo Bay Hotel

 

 

 

COOKERY

 

 

Entry Fee:              OPEN Class’s $1.00, Junior Classes .50 cents 

 

Prizes:                    1st: $2.00, 2nd: $1.00

 

Exhibitors are advised to cover Entries with plastic or similar Covering.  Butter only allowed as shortening.

Only one Entry allowed for Classes P201, P203, P204, P210, P211.

 

Q201       Four pieces of Shortbread

Q202       Plain or Brown Sponge Sandwich (not filled unless with Jam, but not iced)

Q203       Sponge roll

Q204       Biscuits (3 of each) rolled, dropped, forced

Q205       Four small decorated cakes

Q206       Plum Pudding, boiled in cloth

Q207       Plum Pudding, boiled in basin

Q208       Plain Cake, Orange Cake (iced), Chocolate or Walnut Cake

Q209       Fruit Cake

Q210       Decorated Cake

Q211       Four plain Scones

 

HIGHEST POINTS, COOKERY

        Sponsored By:                   Apollo Bay C.W.A.

 

BEST EXHIBIT, COOKERY

        Sponsored By:                   Buffs Bistro

 

 

 

JUNIOR COOKERY

 

 

(Please state age)

Q250       Four Scones baked by girl or boy under 16

Q251       Three Biscuits baked by girl or boy under 16

Q252       Plate of four decorated patty cakes (small cakes)                       Baked by girl or boy under 16

Q253       Foundation Butter Cake (not iced)

Q254       Orange Cake (iced) or Chocolate Cake (iced)

Q255       Decorated Cake

 

HIGHEST POINTS, JUNIOR COOKERY

        Sponsored By:                   Apollo Bay Hotel

 

BEST EXHIBIT, JUNIOR COOKERY

        Sponsored By:                   Apollo Bay Pharmacy

 

 

 

SUNBEAM CAKE COMPETITIONS

 

 

Q230       SUNBEAM FOODS RICH FRUIT CAKE COMPETITION

SENIOR/OPEN

Entry Fee: $1.00

Prizes:        Local Show Level:1st $15, 2nd $5, 3rd $2.      Group Level:$20.        State Level:$30.

        Sponsored By:                   V.A.S.  LTD.

First Competition will commence with the Spring Shows, immediately following the 2008 Royal Melbourne Show and conclude at the 2009 Royal Melbourne Show. Competitor can only win at one Show in any one year. Entrant must reside within the boundaries of the Group in which she/he is Competing. Group judging takes place at the 2009 Annual SW VAS Ltd Group Final. The trophy to be won outright. The compulsory recipe required by the A.D.F.A. to be used in this comp competition.

 

SUNBEAM RICH FRUIT CAKE

 250g (8oz) Sultanas                

¼ Teaspoon grated nutmeg

250g (8oz) chopped raisins      

½ teaspoon ground ginger

250g (8oz) currants                

½ teaspoon ground cloves

125g (4oz) chopped mixed peel               

250g (8oz) butter

250g (8oz) soft brown sugar   

½ teaspoon almond essence

90g (3oz) chopped red glace cherries       

½ teaspoon vanilla essence

90g (3oz) chopped blanched almonds      

1/3 cup sherry or brandy         

4 large eggs              

250g (8oz) plain flour                              

60g (2oz) self raising flour

½ teaspoon lemon essence or finely grated lemon rind

 

Here’s what to do: Mix together all the fruits and nuts and sprinkle with the sherry or brandy. Cover and leave for at least 1 hour, but preferably overnight.  Sift together the flours and spices.  Cream together the butter and sugar with the essences.  Add the eggs one at a time, beating well after each addition, and then alternately add the fruit and flour mixtures.  Mix thoroughly.  The mixture should be stiff enough to support a wooden spoon.  Place the mixture into a prepared tin no larger than 20cm (8”) and bake in a slow oven for approximately 31/2 - 4 hours.  Allow the cake to cool in the tin.

Note:  To ensure uniformity and depending upon the size it is suggested the raisins be snipped into 2 or 3 pieces, cherries into 4-6 pieces and almonds crosswise into 3-4 pieces.

An exhibitor having won at a show, will bake another cake for entry in the Group Final, the winner will then be required to bake a further cake for the State Final at the next Royal Melbourne Show.

 

             

            SUNBEAM      Just as good as ever

Sunbeam Dried Fruits - Australia's own and full of Nature's goodness. From the vines and bees of the Sunraysia and the Riverland-the fruit bowl of Australia-come Sunbeam sultanas, seeded raisins, currants, apricots, peaches and pears. Nature has had a hand in making them so nutritious and delicious not only on their own but in food of untold variety. Cakes, muffins, poultry, fish, salads, sandwiches these and more become many ­splendid-things with Sunbeam Dried Fruits. "Tried and true Australian favourites for generations...Sunbeam Dried Fruits are just as good as ever.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Q271       SUNBEAM BOILED FRUIT CAKE COMPETITION

               

JUNIOR UNDER 18 YEARS

Prizes – 1st: $10, 2nd: $5, 3rd: $2.                                                     

The Royal Agricultural Society of Victoria Ltd, Group 14 of VASA will conduct a Group Final in Conjunction with the Royal Melbourne Show, the winner of which will compete in the State Final for the following year.  Cash prize of $10. Finalists are required to bake a third “Boiled,  Fruit Cake” for the State Final judging at the Royal Melbourne Show, for which prize money will be 1st- $55 plus VAS Ltd Plaque, 2nd - $30, 3rd - $15. 

 

     Sponsored By:                           V.A.S.  LTD.

 

Regulations

An exhibitor having won at a show, will bake a further cake for entry in the Group Final; the winner will then be required to bake a further cake for the State Final at the next Royal Melbourne Show.

An exhibitor having won at Show Level is not eligible to enter any other Show until after the Group judging, when, if not the winning entry, can compete further.

An exhibitor is only eligible to represent one Group in the State Final.  An exhibitor having won at Group Level cannot compete further until after the Royal Melbourne Show. 

Each cake entered must be the bona fide work of the exhibitor.

If for any reason a winner is unable to compete at Group or State Final Level then the second place getter is eligible to compete.

The following recipe is compulsory for all entrants:                             

Here’s what you need:

 

SUNBEAM BOILED FRUIT CAKE

375g (12oz) Sunbeam Mixed Fruit           

½ cup sherry

¾ cup brown sugar                                 

2 eggs, lightly beaten

1 teaspoon mixed spice                            

2 tablespoons marmalade

½ cup water                                            

1 cup self-raising flour

125g (4oz) butter                                   

1 cup plain flour

½ teaspoon bi-carb. soda                         

¼ teaspoon salt

Here’s what you do:

Place Sunbeam mixed fruit, sugar, spice, water and butter in a large saucepan and bring to the boil. Simmer gently for 3 minutes, then remove from stove, add bi-carb soda and allow to cool. Add the sherry, eggs and marmalade, mixing well. Fold in the sifted dry ingredients then place in a greased and lined 20cm (8”) round cake tin.

Bake in a moderately slow oven for 1½ hours, or until cooked when tested.

 

 

 

HOMESTEAD PRODUCE

 

 

Basic Food Items home produced.

 

Q301       Hen eggs;  Half a dozen.  Any breed of hen

Q302       Duck eggs;  Half a dozen.  Any breed of domestic duck

Q303       Four Plain wholemeal Scones

Q304       Bread, white (one loaf)

Q305       Bread, wholemeal (one loaf)

Q306       Bread – 4 rolls

Q307       Bread, Fruit loaf

Q308       Other bread eg. Savoury Foccacia, sour dough

Q309       Bread, made in breadmaker (machine)

 

HIGHPOINT, HOMESTEAD PRODUCE

        Sponsored By:                   Blue Bird Cafe

         

BEST EXHIBIT, HOMESTEAD PRODUCE

        Sponsored By:                   Blue Bird Cafe

 

Basic Beverage Items home produced

 

Q401       Sweet White Wine: fruit, vegetable or grape

Q402       Dry White Wine: fruit, vegetable or grape

Q403       Red Wine: fruit, vegetable or grape

Q404       Wine: Rose or ‘Blush’

Q405       Cider (apple), Perry (pear)

Q406       Mead

Q407       Liqueur

Q408       Beer, one 750ml bottle

Q409       Stout

Q410       Ginger Beer

 

BEST BEVERAGE

        Sponsored By:                   Nautigals Cafe

 

 

 

HORTICULTURE

 

 

SECTION R

 

Entry Fee:              OPEN Classes $1.00, Junior Classes .50 cents 

 

Prizes:                    1st: $2.00, 2nd: $1.00

 

All entries to be from plants grown by exhibitor, except in Floral Art

 

 

FLORAL ART – OPEN

 

 

R101        Floral arrangement, may include driftwood

R102        Arrangement of Dried materials (mounted or in a container)

R103        A presentation basket (flowers, fruit or berries allowed)

R104        Decorated saucer

R105        A Novelty made of Horticultural Material

R106        A Floral Arrangement. Fresh or dried flowers

 

BEST FLORAL ART, OPEN

        Sponsored By:                   Pisces Holiday Park

 

BEST FLORAL ART, UNDER 16 YEARS (please state age)

        Sponsored By:                   Coastal Motel

 

 

 

CUT FLOWERS

 

 

Must be grown by Exhibitor.

Please Note:  The container must be stable and also appealing as it will be judged as part of the exhibit

 

R201        Three Carnations (different colours)

R202        Three Roses (different colours)

R203        Three Blooms Hydrangea (different colours)

R204        Three Chrysanthemums (different colours)

R205        Three Spikes Orchid

R206        One Spike Orchid

R207        Container of Flowers

R208        Container of Flowers, one variety (not elsewhere specified)

R209        Best Collection of Geraniums and/or Pelargoniums

R210        Best Collection of Native Flowers

R211        Six Cut Flowers, different varieties one stem of each

R212        Best Collection of Dahlias

R213        Best Collection of Fuchsias

R214        Best Single Flower, any type

 

HIGHEST POINTS, CUT FLOWERS

The Adie Mitchell Memorial Trophy

        Sponsored By:                   High on Heels

 

BEST EXHIBIT, CUT FLOWERS, POTTED PLANTS

        Sponsored By:                   Point South By The Sea

 

R301        Non-flowering Plant

R302        Flowering Indoor Plant

R303        Hanging Basket

R304        Flowering Plant in a Container

R305        Bonsai

R306        Potted Fern

 

BEST EXHIBIT, POTTED PLANTS

        Sponsored By:                   Otway Herbs

 

 

 

VEGETABLES

 

 

R401        One Lettuce

R402        Three Carrots

R403        Three Parsnips

R404        Six Potatoes

R405        Three Onions

R406       Three Red Beets

R407       Three Leaves Silver beets or Spinach

R408        Three stalks Rhubarb (including leaves)

R409        Twelve Pods Peas

R410        Twelve Pods Snow Peas

R411        Twelve French Beans

R412        Twelve Butter Beans

R413        Three Knobs of Garlic

R414        One Cabbage

R415        Collection of Vegetables (6 varieties in a box)

R416        Collection of Salad Vegetable

R417        Tomatoes, 3 red, 3 green

R418        One only vegetable not listed

R419        Collection of at least 4 culinary Herbs (with names attached)

R420        Collection of at least 4 non culinary Herbs(with names attached)

 

R421        ‘Permi vegi box’.  Collection of vegetables growing in

                a fruit box (must be able to be carried by one person)

                (An initiative of Apollo Bay Otway Permaculture Group

 

 

HIGHEST POINTS, VEGETABLES

                Sponsored By:                           Otway Herbs

 

BEST EXHIBIT, VEGETABLES & FRUIT

                Sponsored By:                           Otway Expeditions

 

R501        Three lemons

R502        Six Plums

R503        Six Apricots

R504        Saucer of Strawberries

R505        Saucer of Blueberries

R506        Saucer of Raspberries

R507        Collection of New Season Fruit

R508        Collection of New Season Apples

 

BEST EXHIBIT, FRUIT

                Sponsored By:           Ocean Entertainment

 

 

 

PHOTOGRAPHY

 

 

SECTION  S

 

Entry Fee:              Junior Classes $0.50,                 Open Classes   $1.00 

 

Prizes:                    1st: $2.00, 2nd: $1.00

 

Amateurs only.  Entries to be mounted on slightly larger card to protect photograph from drawing pins.

 

JUNIOR SECTION, UNDER 16

S101        Portrait which indicates interest or occupation

S102        Animal or wildlife study

S103        Landscape (includes Seascape)

S104        Most humorous

S105        Group study (people or animals)

S106        Nature study

 

BEST OVERALL PHOTOGRAPH, JUNIOR

        Sponsored By:                   Sista Mermaid

 

OPEN SECTION

S201        Portrait which indicates interest or occupation

S202        Group Study which indicates interest or occupation

S203        Play, Portrait or Group

S204        Child or Children at Work or at Play

S205        Landscape – Apollo Bay/Otways

S206        Landscape – elsewhere

S207        Seascape – Apollo Bay/Otways

S208        Seascape – elsewhere

S209        Fauna study (wildlife)

S210        Fauna study (pet or domestic)

S211        Agricultural Animals

S212        Flora study

S213        Structural photo – buildings, architectural

S214        Sport or Action photograph

S215        Most Humorous Photograph

S216        Best close-up

 

BEST BLACK & WHITE PHOTOGRAPH

        Sponsored By:                   Kris Thomas Building Designs

 

BEST COLOUR PHOTOGRAPH

        Sponsored By:                   Tony Hill – Apollo Bay Cinema

 

BEST OVERALL PHOTOGRAPH

        Sponsored By:                   B & S Wilmink

 

S300        Most interesting historical photograph relating to the

                Otways.  (Need to be the work of the exhibitor)

S301        Digital photo, any subject taken at the Show on Show Day,

 

Open section

S302      Digital photo, any subject taken at the Show on Show Day,

                Junior (under 16 years) section

 

 

 

 CREATIVE ARTS

 

 

SECTION    T

 

JUNIOR CREATIVE ARTS

Entries to be mounted on slightly larger card to protect

photographs from drawing pins.

 

T101       Painting or drawing, any medium, any subject, under 18

T102       Painting or drawing, any medium, any subject, under 16

T103       Painting or drawing, any medium, any subject, under 14

T104       Painting or drawing, any medium, any subject, under 12

T105       Painting or drawing, any medium, any subject, under 10

T106       Painting or drawing, any medium, any subject, under 8

T107       Painting or drawing, any medium, any subject, under 6

 

BEST EXHIBIT, JUNIOR CREATIVE ARTS

        Sponsored By:                   Apollo Bay Day Spa

 

OPEN SECTION

T201       Painting or drawing, any medium, portrait or figure

T202       Painting or drawing, any medium, landscape

T203       Painting or drawing, any medium, still life

T204       Abstract painting or drawing any subject

T205       Realistic painting or drawing any subject

T206       Graphic Design – pen, ink, pencil, prints, computer image.          Any subject.

T207       Cartoon character any medium

T208       Black & white charcoal or pencil any subject

T209       Painting on wood

 

BEST EXHIBIT, OPEN CREATIVE ARTS

        Sponsored By:                   Buffs Bistro

 

 

 

PUMPKIN GROWING COMPETITION

 

 

SECTION  U

 

Entry:  .50c

You may enter 2 categories:

one for the actual pumpkin (U101-U103)

And one for the diary (U104)

        Sponsored By:                   Apollo Bay Music Festival

 

All P-6 students are invited to participate in a Pumpkin Growing Competition. Students will be given a pumpkin seed early in November, the seeds will be planted at school and cared for until the end of the year. During the holidays, the seedling will be planted out at home, nurtured and watered until Show Day.

U101       The largest pumpkin

U102       The most unusual pumpkin

U103       The best dressed pumpkin

U104       The best kept diary of the pumpkins progress

                (Including photos of progress)

*** Note: each pumpkin entered must have a photo attached proving its authenticity.

 

 

 

 

GREAT OTWAY BEANIE COMPETITION

 

 

 

Beanies may be made of any materials, and knitted, crocheted, felted, or a combination of these methods. 

 

Winning entries may have the opportunity to enter in the National Beanie Competition at Alice Springs.

 

P400        Most Stylish Otway Beanie (Junior, under 16 yrs)

P401        Most Stylish Otway Beanie (Open)

P402        Most Sculptural Beanie (Junior, under 16 years)

P403        Most Sculptural Beanie (Open)

 

 

BEST BEANIE (Junior)

 

BEST BEANIE (Open)

 

              Sponsored By:                   Pisces Holiday Park

 

 

 

 

ACTION PHOTO COMPETITION

 

 

 

A Digital photograph taken on Show Day.

·          Entries to be made to Secretary’s office by 3.00pm.

·          Entries will be loaded onto computer.

·          Judging will be from the Computer.

·          Image will be judged by a panel of three judges.

·          Photographs entered in this competition will be available for for use by Apollo Bay & Otway District Agricultural Society for Show promotion.

·            

ACTION DIGITAL PHOTOGRAPHY

 

Entry:  $1.00 per photo. 

 

Prizes: Open 1st:$50, 2nd: $25

 

Junior under 16yrs. 1st: $30, 2nd: $20

 

Entries to be lodged in at Secretary’s Office by 3.00pm on Show Day.

 

 

 

TUG-O-WAR

 

 

Commencing at 12.15 pm

 

   Men’s, Woman’s & Junior (16 & under) classes

 

Sponsored By: Apollo Bay Associated Concrete

 

Team entries to secretary’s office by 11.45 am

 

Entry: $10.00 per team of 6.

 

Prize money: $60

 

 

 

 

 

 SPEED KNITTING COMPETITION

 

 

Competitors will be supplied with 8ply wool and size 8 knitting needles for ten minutes the number of rows completed and stitches knitted are counted and the winner announced.

Open Entry Fee: $2   Prize: 1st $5, 2nd $3

Junior Entry Fee: $1   Prize: 1st $3, 2nd $1

Start Time: 2:00pm

Sponsored by :     But-N-Ben Cottage

 

 

 

THE BAY SCARECROW COMPETITION

 

 

Theme: Harry Potter

Competitors to build a scarecrow from any  material. Scarecrow to be brought to the showground's on Friday March 20th from 1pm till 2:30pm for judging at 3pm

 

Entry: $2    (Juniors $1)

 

Prizes:

Open: $30

Intermediate 13-16yrs: $20

Junior under 13yrs: $15

 

 

 

 OTWAY SKIN-A-SPUD CHAMPIONSHIP

 

 

 

 

Come and show your own style.

 

How fast can you peel a spud?

 

Junior and open classes

 

Entry Free: $1   

 

Start Time: 2:30pm

 

 

 

 


For problems or questions regarding this Web site contact the Web Development Officer.
Last updated: 08/10/08.